Блог на Odoo България - Odoo България - Odoo България https://www.odoo.bg Thu, 28 Mar 2024 18:00:08 +0200 Joomla! - Open Source Content Management bg-bg Процес на внедряване на ERP Odoo https://www.odoo.bg/блог/item/239-процес-на-внедряване-на-erp-odoo https://www.odoo.bg/блог/item/239-процес-на-внедряване-на-erp-odoo

Създаване на бизнес план

Внедряването на ERP Odoo започва със задълбочен анализ на бизнеса на клиента, което включва детайлно описване на процесите, изясняване на функционалните изисквания, проучване на системните изисквания, ясно очертаване на етапите на изпълнението и съответните компоненти.

Инсталация и настройка на софтуера

След уточняване на цялата необходима информация по време на бизнес анализа и създаване на план за изпълнение, следващата стъпка е изпълнение съгласно изготвен и подписан Business Blueprint - детайлно документиране на резултатите от процеса на първоначално проучване и изискванията на бизнес процесите.
Първата част обхваща одит на системата, за да се потвърди, че са спазени минималните изисквания за хардуер. Когато всички изисквания са изпълнени, скоро след това стартира инсталирането на ERP Odoo.

Настройка, миграция на данни и потребителски настройки

След като ERP Odoo е инсталиран, следва конфигурация, миграция на данни и персонализиране.
Този етап от процеса на внедряване включва мигриране на бизнес данни от използвания преди това софтуер и предишни системи.
Персонализирането на ERP Odoo може да се извърши по няколко различни начина. ERP Odoo има възможност за интегриране на различни модули, които разширяват функционалността на ERP Odoo или интегриране на приложения, различни от Odoo. Други видове персонализиране се осъществяват чрез проектиране на персонализирани работни процеси и правила за бизнес процеси и/или създаване на конкретни шаблони за отчети, печатни форми и др. Дължината на тази фаза зависи от сложността на персонализиране и/или интегриране на приложения.

Обучение на потребители

Преди стартиране на продуктивно използване на системата всички ключови потребители преминават обучение. По време на обученията и последващите срещи с ключови бизнес потребители се открива допълнителна информация за изискванията на бизнеса и се прилагат към процесите на ERP Odoo. След като се направят обученията и окончателните корекции, системата е готова да стартира.

Продуктивен старт и поддръжка

След като внедряването е приключено, може да се постави началото на продуктивен старт (реална работа със системата), като непосредствено след този старт поддръжката на ERP Odoo е активирана от наша страна.

Освен това може да се закупуват абонаментни планове за следгаранционна поддръжка, консултация, усъвършенстване на бизнес процесите и осигуряване на текущи обучение за крайни потребители.

]]>
office@odoo.bg (Васил Тумбев) ERP Системи Tue, 01 Nov 2022 04:54:39 +0200
Odoo Roadshow - София https://www.odoo.bg/блог/item/236-odoo-roadshow-софия https://www.odoo.bg/блог/item/236-odoo-roadshow-софия Odoo Roadshow - София

Имам удоволствието да ви съобщя за предстоящата презентация на ERP Odoo 13, организирана от Odoo S.A., на 28.11.2019 г. от 18:15 ч. в ИнтерКонтинентал София.

Записването е безплатно. Презентацията ще е на английски. Не пропускайте това второ за годината и за България събитие!

]]>
office@odoo.bg (Васил Тумбев) Общи Fri, 15 Nov 2019 09:51:27 +0200
Официално удължиха сроковете по Наредба Н-18 https://www.odoo.bg/блог/item/235-официално-удължиха-сроковете-по-наредба-н-18 https://www.odoo.bg/блог/item/235-официално-удължиха-сроковете-по-наредба-н-18 Официално удължиха сроковете по Наредба Н-18

В брой 75 на „Държавен вестник“ бяха публикувани новите срокове по Наредба Н-18. Според новите текстове фирмите, които използват СУПТО (системи за управление на продажбите в търговските обекти), трябва да отговорят на изискванията на нормативния акт до 31 януари 2020 г.  вместо до 30 септември 2019 г.  За електронните магазини срокът се измества за 31 март на следващата година.

 В наредбата е посочено, че предприятията с приходи от продажби над 16 млн. лв., стойност на активите по баланс над 8 млн. лв. и персонал от над 50 души (за които са налице поне 2 от трите критерия) и чиито продажби в брой са под 5% от приходите, могат да изберат да ползват и софтуер за управление на продажбите (СУПТО), който създава стандартизиран одиторски файл. Компаниите, избрали новата възможност, трябва да приведат дейността си в съответствие с Наредба Н-18 до края на март 2020 г. Тези предприятия ще трябва да изпращат в НАП стандартизирания си одиторски файл веднъж годишно. Промяната е свързана с голямата сложност на ERP системите и с факта, че тези предприятия имат малък дял на продажби в брой и необходимост от сложна и изискваща време доработка на системите.

Още на: http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=141405

]]>
office@odoo.bg (Васил Тумбев) Общи Wed, 25 Sep 2019 08:37:58 +0300
Odoo 12 Tour - Sofia https://www.odoo.bg/блог/item/234-odoo-12-tour-sofia https://www.odoo.bg/блог/item/234-odoo-12-tour-sofia Odoo 12 Tour - Sofia

Имам удоволствието да ви съобщя за предстояшата презентация на ERP Odoo 12, организирана от Odoo S.A., на 05.03.2019 г. от 18:00 ч. в Новотел Хотел София.

Записването е безплатно. Не пропускайте това първо за България събитие!

]]>
office@odoo.bg (Васил Тумбев) Общи Sat, 09 Feb 2019 09:29:28 +0200
Софтуер за управление на продажбите в търговски обект https://www.odoo.bg/блог/item/232-софтуер-за-управление-на-продажбите-в-търговски-обект https://www.odoo.bg/блог/item/232-софтуер-за-управление-на-продажбите-в-търговски-обект

Съгласно § 1, т. 84 от ДР на ЗДДС „софтуер за управление на продажбите в търговския обект“ (СУПТО) е всеки софтуер или модул от софтуер, независимо от технологиите за реализацията му, използван за обработка на информация за извършване на продажби на стоки и/или услуги в търговски обект, за които е налице задължение за издаване на фискален бон.

 

Съгласно §1, т. 19 от ДР на Наредба № Н-18/2006 г. управление на продажбите“ чрез използване на софтуер за управление на продажбите в търговски обект е процес по автоматизирана обработка на информация за извършване на продажби на стоки или услуги, включващ проследяване на движението на стоките или изпълнението на услугите от заявяването им до тяхното предоставяне и/или извършване на плащане.

Речниковото значение на думата „процес“ е последователна смяна на състоянието в развитието на нещо (ход-развой). Задължително изискване, заложено в определението, е обработката на информацията да бъде автоматизирана. Това означава, че софтуерът автоматизирано следва да обработва и съхранява в база данни въвеждана информация за количество, вид и продажна цена на заявени от клиент стоки и/или услуги и да отразява тяхното предоставяне/заплащане. Точно тази автоматизирана обработка и наличието на посочената информация дава възможност на търговеца да проследи връзката между извършваните продажби и използваните за тях ресурси (напр. стоки, материали, човекочасове, заетост на стаи и др.).

В зависимост от спецификата на осъществяваната дейност, моментът на заявяването и предоставянето на стоката/услугата могат да съвпадат като време, но е възможно да има времеви интервал между заявяването и предоставянето.

В случаите, в които за целите на дейността на задълженото лице се използват отделни софтуери/модули, обезпечаващи цялостната дейност и организация на работа на лицето, например изчислителни програмни продукти, програми за управление на човешките ресурси, статистически и анализаторски софтуери и др., за СУПТО ще се считат тези от тях, които притежават посочените по-горе характеристики. Няма пречки СУПТО да има и други функционалности, извън посочените, както и да подава/получава информация към/от други софтуерни модули/продукти.

Примери

Пример 1

В търговски обект се използва софтуер, чрез който се регистрират всички продажби, извършвани в този обект. В софтуера се въвежда, автоматизирано се обработва и се съхранява в база данни информация за всяка продажба - количество, вид и продажна цена стоките/услугите и се отразява тяхното предоставяне/заплащане. В обекта не се извършват плащания, за които съгласно чл. 3 от Наредба №Н-18/2006 г. е налице задължение за издаване на фискален бон, например плащанията за извършваните продажби се получават само по банков път.

В посочения пример използваният в обекта софтуер не е софтуер за управление на продажбите (СУПТО), съответно той не следва да отговаря на изискванията на наредбата.

Пример 2

В хипотезата на Пример 1, но с разликата, че за част от плащанията за продаваните стоки/услуги е налице задължение за издаване на фискален бон, например извършват се плащания в брой или с банкова карта.

В този случай софтуерът е СУПТО и следва да отговаря на всички изисквания на Наредба №Н-18/2006 г.

Пример 3

В търговски обект за продажба на стоки (магазин, склад на едро, аптека) чрез софтуер се въвежда информация за вида и количеството на продаваните стоки. От поддържани от софтуера номенклатури автоматизирано се извлича информация за продажните цени на стоките и се формира обща стойност на продажбите. Приключването на продажбата се отразява в софтуера, като се въвеждат начинът на плащане и/или предоставянето на стоката.

В посочения пример софтуерът представлява СУПТО, независимо от наличието на различни възможности за плащане (отложено, частично, смесено – в брой и по банков път и др.) и за предоставяне на стоките (изцяло в момента на плащане, в допълнително уговорен срок и др.)

Пример 4

Чрез софтуер за обслужване на дейността на заведение за хранене се въвежда информация, свързана не само с поръчките/продажбите в ресторанта, но и с доставките на стоки и напитки, резервация на маси, работен график на сервитьорите и работниците в кухня и др. Осигурява се комуникация между направените от клиентите поръчки и подаваната информация към кухнята и питейния бар. Отразяват се плащанията.

Софтуерът, обслужващ дейността на заведението за хранене, е СУПТО. Той би бил такъв и при наличие само на функционалност, ограничаваща се до отразяване на направените от клиентите поръчки и тяхната обработка с оглед формирането на обща стойност на всяка поръчка (продажба) и отразяване на плащането им.

Пример 5

Дружество използва софтуер за фактуриране в обект, в който има въведено в експлоатация фискално устройство и се извършват плащания, за които съгласно чл. 3 от Наредба №Н-18/2006 г. се изисква издаване на фискален бон. Чрез софтуера се въвежда информация, необходима за издаването на фактура: посредством менюта се избират контрагент, видове стоки, цени и др. Софтуерът формира обща стойност и отпечатва фактурата на печатащо устройство. В базата данни на софтуера се съхранява информация за издадените фактури, вкл. вид, количество, продажна цена на фактурираните стоки/услуги.

Описаният в примера софтуер представлява СУПТО и следва да отговаря на всички изисквания на Наредба №Н-18/2006 г., вкл. да е свързан и да управлява въведеното в експлоатация в обекта фискално устройство.

Пример 6

Задължено лице извършва продажби на стоки чрез електронен магазин. За всяка направена поръчка от клиенти на електронния магазин в базата данни се съхранява информация за вида, наименованието, единичната цена, количеството и общата стойност на поръчаните стоки. Отразява се статусът на всяка поръчка от заявяването й до предоставянето на стоките на клиента.

Описаният в примера софтуер представлява СУПТО и следва да отговаря на всички изисквания на Наредба №Н-18/2006 г., вкл. да е свързан и да управлява въведеното в експлоатация в обекта фискално устройство.

Отговори на постъпили в НАП въпроси

по прилагането на Наредба №Н-18/2006 г.

Въпрос: Софтуерът е собственост на счетоводна къща, която предоставя достъп до софтуера на клиентите си, които изцяло си водят он-лайн всички покупки, продажби (в т.ч. издаване на фактури в брой), производство, оферти и всички останали дейности, които още с издаването на съответния документ си извършват и съответните счетоводни записвания. В този случай следва ли счетоводната къща да декларира нещо съгласно изискванията на Наредбата и ако следва, то в какво качество - като разпространител ли? 

Отговор:

  1. Софтуерът трябва да отговаря на изискванията на Наредба №Н-18/2006 г., тъй като се ползва от лица (клиенти на счетоводната къща), за които е налице задължение за издаване на ФБ съгласно чл. 3 ал. 1 от наредбата.

  2. От така зададения въпрос се разбира, че ползването на софтуера е услуга (тип SaaS), която счетоводната къща предоставя на клиентите си. Декларацията за софтуера следва да бъде подадена от неговия производител, като счетоводната къща следва да прецени дали се явява такъв. /За да бъде разпространител, Счетоводната къща следва да разполага с договор за разпространение./

Въпрос: Софтуер за фактуриране, който не следи наличности, но с който са фактурирани продажби, които са платени и в брой, счита ли се за СУПТО?

Отговор: В случай, че софтуерът обработва и съхранява в база данни въвеждана информация за количество, вид и продажна цена на заявени от клиент стоки и/или услуги и отразява тяхното предоставяне/заплащане, следва да се счита за СУПТО.

Въпрос: Търговски обект работи с ЕКАФП и фискални бонове се издават в ръчен режим. Касиерът/операторът/счетоводител въвежда информация за продадените стоки (след продажбата им) в Складов/счетоводен софтуер. Отговаря ли този Складов/счетоводен софтуер на определението за СУПТО?

Отговор: Ако складовият/счетоводният софтуер се използва в търговския обект, в който се извършват продажбите и в който е въведено в експлоатация ФУ, и в този софтуер се въвежда, обработва и съхранява в база данни информация за количество, вид и продажна цена на продадените стоки, то този софтуер е СУПТО и той трябва да е свързан с ФУ и да го управлява.

Въпрос:Търговски обект работи със специализиран софтуер за управление на ФУ /ССУФУ/. ССУФУ подържа номенклатура на продаваните стоки, цени и баркодове, но не информация за складови наличности и няма възможност да се издават фактури. Периодично, ръчно или автоматично, натрупаната информация за продажбите в ССУФУ се извлича в електронен вид /файл/ и се използва/импортира в Складов/счетоводен софтуер. Отговаря ли при тази хипотеза този Складов/счетоводен софтуер на определението за СУПТО?

Отговор: В случай, че софтуерът (специализираният софтуер за управление на ФУ - ССУФУ) автоматизирано обработва и съхранява в база данни въвеждана информация за количество, вид и продажна цена на заявени от клиент стоки и/или услуги и отразява тяхното предоставяне/заплащане, то той е СУПТО. Следва да се има предвид, че при обработката на тази информация софтуерът отразява намалението/движението на продаваните стоки и/или услуги, което позволява на търговеца да проследи връзката между извършваните продажби и използваните за тях ресурси. В тази връзка, отразяването продажбата на стоката и съхраняването  на информацията за нея в БД, позволява на търговеца да разполага с информация, която служи за проследяване на наличностите от тази стока.

Въпрос: Мога ли да използвам софтуер, който не е от списъка на СУПТО, публикуван в НАП, при условие, че той не генерира продажби, но може например да брои стоково-материални запаси?

Отговор: Да, можете, при условие че единствената функционалност на софтуера е броене.

Въпрос: Използва се софтуер, който дигитализира някои от следните фирмени операции като доставка, продажба, връщане, изплащане и прехвърляне на стока от един склад в друг склад. Целта му е впоследствие да се генерират различни необходими документи към тях, като например стокова разписка, приемо-предавателен протокол, фактура за продажба. Такъв тип софтуер задължително ли трябва да е свързан с касов апарат, при условие че няма такава разработена функционалност към него?

Отговор: Описаната функционалност на софтуера попада в обхвата на определенията за „софтуер за управление на продажбите“ съгласно §1, т. 84 от Допълнителните разпоредби (ДР) на Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС) и „управление на продажбите“ съгласно §1, т. 19 от ДР на Наредба Н-18/2006 г. В случай, че този софтуер се използва в търговски обекти, в които съгласно чл. 3, ал. 1 от Наредба Н-18/2006 г. е налице задължение за издаване на фискален бон, т.е. извършват се например плащания в брой, с дебитна или кредитна карта и др., то той трябва да бъде свързан с фискално/и устройство/а (ФУ). Фактът, че към момента няма разработена функционалност за връзка към ФУ, не може да бъде причина за изключване на софтуера от изискванията на Наредба Н-18/2006 г. и такава функционалност трябва да бъде разработена.

Източник: http://www.nap.bg/document?id=17788

]]>
office@odoo.bg (Васил Тумбев) Общи Fri, 28 Dec 2018 12:16:07 +0200
Как Toyota използва Odoo след само 6 месеца за интеграция https://www.odoo.bg/блог/item/230-как-toyota-използва-odoo-след-само-6-месеца-за-интеграция https://www.odoo.bg/блог/item/230-как-toyota-използва-odoo-след-само-6-месеца-за-интеграция Как Toyota използва Odoo след само 6 месеца за интеграция

Toyota Material Handling France е член на Toyota Industries Corporation, която работи в 5 региона в областта на манипулациите. Компанията основно се занимава с производството и продажбата на мотокари в цяла Европа, като тяхната специалност е електрически и IC-задвижвани противоположни мотокари под марката Toyota. Освен това те предлагат и технически решения и поддръжка, като 735 сертифицирани от Toyota техници са на разположение на средно 25 километра от всяко място. В допълнение към собственото си производство, компанията прави и внос и износ в Европа на мотокари, закупени от Япония, Китай и САЩ. В зависимост от желанието на клиента, някои от тях се модифицират във фабриката във Франция.

 

datas2

По-бърза възвръщаемост на инвестициите

Няколко години преди прилагането на Odoo, Toyota Material Handling претърпяха големи организационни промени в групата си. Целта беше да се преструктурират техните операции, за да се управлява правилно техните разпределителни мрежи и доставчици в Европа: един в Швеция, един в Италия и един във Франция. Преди Odoo те бяха построили специално изработено решение за конфигуриране на техните многооборотни мотокари. Тези мотокари са проектирани по поръчка от техните клиенти и представляват близо 40% от бизнеса.

Проблемът, пред който са изправени е, че зад кулисите фабриката в Италия не разполага с адекватно решение за преминаване през всички необходими стъпки:

  • да приемат правилно и да се грижат за получените поръчки
  • да организира производството или закупуването на подходящите камиони от правилната бизнес единица в чужбина и впоследствие да организира доставката и да фактурира клиентите

Тъй като предишното им решение беше използвано и като конфигуратор, това означаваше, че промяната на една част от решението означаваше да се свали цялата стара система и да се замени с нещо друго. Затова те направиха някои изследвания и установиха, че имат две възможности: да замени старото решение с ново решение по поръчка или да го замени с готово решение. Toyota Material Handling не разполага с ERP, така че това е една от възможностите, които те проучват, но тъй като те са на "агресивен" пазар, те не могат да си позволят да поемат рискове с много големи инвестиции. Те се нуждаят от бърза възвращаемост на инвестициите и традиционната ERP се оказа не най-доброто решение за техните изисквания. Това ги остави с един прост избор: да изградят своя собствена система или да изберат по-евтино решение Единственото решение, което успя да премине теста, беше Odoo. По тези причини Toyota Material Handling реши да работи с Odoo.

datas3

 

Обхватът на внедряването на Odoo

Дори да се мисли, че първоначалният им фокус е бил върху продажбите, обхватът на реализираното решение е много по-голям от този.

Най-напред се нуждаеха от продажбите в Odoo, за да управляват поръчките си. Веднага след като поръчката бъде пусната за клиент, те трябва да се уверят, че съответните продукти са на разположение и за това те се нуждаят от Odoo Inventory. След това се изпълнява поръчката. Те имат два потока за това:

  • От една страна те имат продукти, които се произвеждат вътрешно и затова използват Odoo Manufacturing.
  • Тогава те също имат някои продукти, които се внасят от техните фабрики в Япония, САЩ и Китай, и за това те използват Odoo покупка.

Odoo Счетоводство бе добавено, за да бъдат в състояние да фактурират поръчките на своите клиенти директно от Odoo.

Предимства на бързо, надеждно и отворено решение

Решението на Odoo се внедряваше много бързо и след 6 месеца интеграция Toyota вече го използваше. Те бяха сигурни, че ще спестят много от разходите за поддръжка на новите ИТ решения, защото досега поддържаха вътрешно решение, а сега имаха цялостно решение. Освен това, те знаеха, че могат да разчитат на ценни функции, които се пускат с всяка нова актуализирана версия на Odoo, която лесно може да бъде интегрирана, създавайки допълнителна стойност за своите потребители.

Един от най-важните фактори за Toyota беше времето. Те не бяха сигурни, че биха могли да направят промените, които искат навреме, ако не беше с Odoo. Odoo предложи решение, което може да бъде изпълнено бързо и по този начин удовлетворява мениджмънта с добро и надеждно решение, което компанията успя да започне да работи с него само за няколко месеца. Основната полза за Toyota беше краткото време за изпълнение, дори и при сложен проект, те бяха готови в рамките на няколко месеца.

По време на реализацията от страна на информационната система те възприемаха най-пълния вариант на Odoo, защото за тях това е разширяема платформа, на която ще изградят цялата си информационна система. Планът е евентуално да замени всичко с Odoo, ако е възможно, за да управлява своите операции единствено с Odoo. Също така е важно Toyota да има решение, в което да може да използва най-добрите си активи в ИТ, което е техният персонал. Те имат хора в компанията, които са добри в разработката на софтуер и имат технически умения. Компанията оценява наличието на система, която може да донесе нова добавена стойност благодарение на този софтуер с отворен код. С малко обучение хората на Toyota също могат да развиват нови функции, които са от полза за компанията.

datas4

Статията е превод и е взаимствана от https://www.odoo.com/blog/customer-reviews-6/post/how-toyota-uses-odoo-after-just-6-months-of-integration-312

]]>
office@odoo.bg (Васил Тумбев) ERP Системи Wed, 12 Sep 2018 12:02:19 +0300
Българско счетоводство (модули) за Odoo 11 комюнити https://www.odoo.bg/блог/item/229-българско-счетоводство-модули-за-odoo-10-и-odoo-11 https://www.odoo.bg/блог/item/229-българско-счетоводство-модули-за-odoo-10-и-odoo-11 Българско счетоводство (модули) за  Odoo 11 комюнити

Представям ви новите ни модули за българско счетоводство в ERP Odoo 11 комюнити (open source). Модулите генерират файловете за дневниците покупки и продажби, ДДС декларация и VIES декларация. Добавени са добавен Intrastat и митнически тарифи.

Модулите са с предварително зададен български стандартен сметкоплан, данъци, данъчни позиции, данъчни тагове, списък с всички български банки, населени места и много други.

danachni tagove

danaci

fiscalni pozicii

smetkoplan

panel

]]>
office@odoo.bg (Васил Тумбев) Odoo 11 Sun, 17 Jun 2018 12:22:41 +0300
Нови е-книги за Odoo 10 https://www.odoo.bg/изтегляне/нови-е-книги-за-odoo-10 https://www.odoo.bg/изтегляне/нови-е-книги-за-odoo-10

Нови книги за Odoo 10:

working with odoo 10 second edition     

Working with Odoo 10 - Second Edition

 

Odoo 10 implementation Cookbook

Odoo 10 Implementation Cookbook

Източник: https://www.zhiyunerp.com%2Foscg_doc%2Fstatic%2FWorking-with-Odoo-10-Second-Edition.pdf

]]>
office@odoo.bg (Васил Тумбев) Odoo 10 Sun, 12 Nov 2017 10:54:05 +0200
Излезе Odoo 11 final (stable) https://www.odoo.bg/блог/item/225-излезе-odoo-11-final-stable https://www.odoo.bg/блог/item/225-излезе-odoo-11-final-stable

Odoo Experience, основното събитие на Odoo за годината, представлява кулминацията от 12 месеца упорита работа, за да достави най-новата версия на Odoo - следващото поколение бизнес приложения.

 

Our goal is to unleash every company's potential by empowering users with tools they love which means that we are constantly looking for ways to provide you with the best apps, features and user experience. This brings us to the latest version of our software - Odoo 11. Fabien Pinckaers, our founder, unveiled the Odoo 11 during his keynote presentation at the Odoo Experience. The highly anticipated event was attended by a record breaking 1200 participants plus 1000 live stream Youtube visitors!

Of course, you can already try out Odoo 11 today on Odoo.com/trial. To whet your appetite, here is a sneak peek at some of the highlights of Odoo 11:

Enhancing Performance:

Improved User Experience and Speed 

At Odoo, we strongly believe that the details are not just insignificant things that can be overlooked - they help to make our product feel more humane and provide our users with a positive experience. This degree of increased user satisfaction trumps every other factor in the release of a new version. Our Usability team has spent the last 12 months working on hundreds of tasks dedicated to work on those small details which, put together, will make using Odoo smoother and more harmonious.

A New Look & Feel

With this new design, our primary goal was to delight our users with an interface which is aesthetically pleasing and facilitates ease of use. Odoo has always been known to challenge accepted industry standards, we shifted the paradigm from traditional, austere ERP interfaces to a fun and attractive one. We took that to a whole new level with this version. From the home page to the Kanban and form views, the chatter and even the reports, we wanted every interface to be ’pixel perfect’:

  • The traditional colours of the backend have been switched to a more pure, bright and high chrome palette which is optimized to adapt to all screen sizes and devices

  • The fonts are cleaner which makes it easier to read

  • The interface has been improved in order to fit perfectly to every working environment (smartphone, laptop and wide screen)

 
 

300% improved speed

When you work several hours a day on your Odoo database, every click matters. We know that if the speed of a single click is improved by just one second, you will save a huge amount of time at the end of the month and boost your productivity and happiness at work. This is why our R&D team managed to decrease the number of SQL queries by operation in order to make Odoo 11 faster than the previous version.

The performance test we ran went beyond our expectations. On average, Odoo 11 is 3 times faster than Odoo 10 - and the gap is even bigger depending on the size of the database!

A New Kanban Layout with a Useful Progress Bar

This is one of those little details that can make a huge difference, especially for sales reps and project managers. With the new progress bar on stage headers, your teams will be able to filter on the status of their activities (To Do, Done or Overdue) in just one click, allowing them to track their activities and follow up on their ongoing deals better than before. Another nice “little big detail” is the new animation updating the forecast of each stage when you drag and drop an opportunity to the next stage.


 

A Dedicated Mobile UI for Odoo Discuss

Chatting on the go with your colleagues is a breeze with this new user interface. The app has been redesigned for mobile users and the main buttons are now accessible within the 'thumb zone' at the bottom of the screen, allowing better IMing , livechat and overall communication from your smartphone.

Enriching the Product:
New Features to Help You
Get Things Done Faster

Releasing new features and enriching the existing product is an essential element in the growth of a business software such as Odoo. For every new release, we are driven by one single purpose: helping our users to become better at their job and to accomplish more with Odoo. Once again this year, we are convinced that we have reached the target.

Here is an overview of what’s new.

Odoo Project: Analyze Project and Employees Profitability

Odoo is a great tool for service companies because of its comprehensive integration between apps that cover each stage of the usual workflow:

  • Odoo Sales to increase customer satisfaction

  • Odoo Project to deliver your services

  • Odoo Timesheet to control the time spent on projects

  • Odoo Helpdesk to manage customer support

With Odoo 11, we have added one extra element to this rich list of services: the ability to analyze the profitability of your employees and projects at a glance in a convenient report. Based on your invoicing methods, you will get attached to each project a detailed analysis of the costs and revenues of all your fixed and billable products as well as the number of your non-billable tasks.

 

New Accounting Localizations:
Mexico, Spain, Switzerland, Netherlands, Germany, Colombia

On top of some usability improvements implemented to improve the end-user experience (simplifying the UI and smoothing the onboarding), Odoo Accounting has been improved and adapted for the following countries with the localization packages:

  • Mexico: Updated chart of accounts and taxes, CFDI 3.3, DIOT, Trial Balance and new CoA report.

  • Spain: New chart of accounts (Pymes, Associations, Corporates), updated taxes, legal statements (Balance Sheet, AEAT Modelo 111, 115 and 303).

  • United States: New check register report. 

  • Germany: Updated chart of accounts (skr03 and skr04), updated taxes, new legal statements (P&L, Balance Sheet, Intracom Tax Report), updated tax report, DATEV Export.

  • Switzerland: ISR invoices (BVR), DTA → SEPA, cash rounding management, postal bank support, currency rate live update based on Federal Tax Agency.

  • India: The accounting localization has been adapted for GST

  • The Netherlands: Updated chart of accounts and taxes, general ledger XAF report, new legal statements: P&L and ICP.

  • Colombia: Updated chart of accounts and taxes, Certificados de Retencion. Tax base field on journal items. 

Odoo Studio: Additional Features and Better UX

Odoo Studio was the highlight of last year’s release. The tool has added a tremendous added value to the overall product by providing any end-user with the ability to create and customize business apps in minutes - even without an IT background.

This year, the goal was to release an app that's more mature and user-friendly. Some of the feature highlights include: 

  • Switch between apps: customize several apps without leaving the Studio app
  • Edit list and form views for One2Many and Many2Many fields
  • Generate Gantt views from your custom app
  • Drag & drop fields in your view
  • Customize your app with more related fields

 

Odoo Inventory and MRP: Flexibility and Robustness

The R&D team has worked hard to come up with a new and improved version of these 2 core apps.

From a functional point of view, the major improvements include:

  • A better user experience thanks to additional features as well as cleaner menus and improved reports
  • Better flexibility & robustness thanks to the ability to update any transaction (Inventory) and consumed/produced items (MRP)
  • Visual indicators, logged notes and warning to help prevent mistakes or oversights.

Introducing New Apps:
Marketing Automation and
Online Appointment

Finally, an Odoo release is never complete without new, exciting apps. This year, we took the leap and developed new tools that will help our users to scale and automate their business processes while reducing their workload.

Online Appointment

Odoo Online Appointment is an easy-to-use and user friendly scheduling solution which allows clients to self-book their own appointment online based on your real-time availability. The tool synchronizes with your Google Calendar, giving you total control over your schedule and avoiding double booking.

What's so great about this app?

  • Watch your agenda fill up effortlessly and 24/7 thanks to the self booking system
  • Send automated emails or SMS's to make sure appointments are not forgotten
  • Want to update your availability? Do it straight from your Google Calendar and the system will synchronize it in real time
  • Publish your appointment type on your Odoo Website in one click


Try it now on : https://www.odoo.com/page/appointments  


Marketing Automation

Traditionally, a marketing automation software is used by the marketing department to automate repetitive actions such as email campaigns. For example, if you want to enroll every new incoming lead in a specific campaign of 5 emails sent every week, any marketing automation tool will do the job.

This new tool is perfect for lead nurturing and automating lead management as well - but it goes even beyond that. Odoo Marketing Automation features tight integration between apps and can be used by any department to automate any business flow. A few examples :

  • Accountants will be able to automate payment follow-ups thanks to the integration with Odoo Accounting
  • SaaS experts will automate their users’ database notifications thanks to the integration with Odoo Subscriptions
  • Registration confirmations, reminders and follow-ups for events can be managed on autopilot.
  • Etc.


What's so great about this app?

  • The visual interface lets you envision the whole workflow at a glance
  • It’s more than just a marketing automation tool. It’s a business automation tool
  • Thanks to the lead generation, lead scoring and lead assignation functionalities, it’s an amazing lead management system

 

Odoo App for iOS

The iOS users will finally be able to take their work out of the office and work on the go from their iPhone. We have released a new Mobile app optimized for any iOS device, providing iPhone users with the next level of flexibility for their business management software.

Every application is available from one native app, allowing you to maintain your records, reports, sales, content management, and more. Push notifications keep you informed of every task or action you follow, and the adaptive content delivery system ensures that every screen is optimally viewable from any device size.

You can download the Odoo app for iOS here

]]>
office@odoo.bg (Васил Тумбев) Odoo 11 Thu, 02 Nov 2017 01:53:08 +0200
Odoo Automated Backups и версията на pysftp https://www.odoo.bg/блог/item/224-odoo-automated-backups-и-версията-на-pysftp https://www.odoo.bg/блог/item/224-odoo-automated-backups-и-версията-на-pysftp Odoo  Automated Backups и версията на pysftp

За Odoo има един много полезен модул, Automated Backups, който прави бекъп на базата и файлоwете към нея в компресиран файл локално или на друг сървър по ssh. Модула ползва библиотеката pysftp. Ако е инсталирана версия 0.2.9, при опит за свързване с отдалечения сървър, дава грешка, че няма частен ключ, въпреки че е зададена парола, а полето за ключ е празно. Проблема се решава, като се инсталира по-старата версия на styp 0.2.8. Дискусията по проблема е тук.

pip install pysftp==0.2.8

Не трябва да забравяте да добавите и публичния ключ на сървъра, на който ще записвате бекъпа. Например:

sudo -u odoo ssh root@192.168.1.190 - 192.168.1.190 е IP адреса или FQDN на сървъра за бекъп

В допълнение може да се добави и модула Database Auto-Backup Download, който позволява да свалите бекъп директно от Odoo.

]]>
office@odoo.bg (Васил Тумбев) Odoo 8 Thu, 13 Jul 2017 10:14:14 +0300